Jak dać siłę swojemu dziecku? 5 zasad mądrego chwalenia

“Chciałbym, aby moja córka była szczęśliwa, chciałabym żeby syn odniósł sukces, moje dziecko powinno być odważne, mądre, uczciwe, pewne swoich racji, ambitne, wytrwałe, zaradne…” Rodzice nie są w stanie ochronić dzieci przed wszystkimi trudnościami ale mogą dać im siłę i wyposażyć w moc przezwyciężania trudności.
Jak dać siłę swojemu dziecku? 5 zasad mądrego chwalenia

Rodzice chcą pomóc sięgnąć swoim dzieciom po wszystko, co jest dla nich najlepsze. Inwestują w dodatkowy angielski, lekcje tenisa, komputer, korepetycje, itp. Wkładają dużo wysiłku w edukację, rozwijanie pasji i kształtowanie charakteru pociech.

Najważniejsze jednak dla dziecka są rodzicielskie  „dobre słowa”. Są posagiem na całe jego życie, są jak najwspanialszy zestaw witamin, jak szczepionka uodparniająca na niepowodzenia i przeszkody. Rodzice nie są w stanie ochronić dzieci przed wszystkimi trudnościami ale mogą dać im siłę, wyposażyć w moc przezwyciężania trudności, podnoszenia się po upadku, sięgania do gwiazd, ufności we własne możliwości. Te rodzicielskie słowa są bardzo proste, ale często zapominane lub trudne do wypowiedzenia.

Kocham Cię –  nie bój się, nie można dziecku okazać zbyt wiele miłości. Mówiąc kocham jednocześnie mówisz: jesteś dla mnie ważny, cokolwiek się stanie zawsze możesz liczyć na moją miłość. Kocham Cię, bo jesteś, bo wspaniałe jest patrzyć jak rośniesz, zdobywasz nowe doświadczenia, odkrywasz świat.

Dasz sobie radę – wiem, chciałoby się powiedzieć pomogę Ci, ale prawdziwą moc daje dziecku odnalezienie siły w sobie, pokonanie lęku, zmierzenia się z przegraną. „Dasz radę” usłyszane od rodzica jest tym tworzywem, które buduje człowieka odważnego, kreatywnego, ufnego we własne możliwości.

Możesz być z siebie dumny – dziecko budując swoją tożsamość i poczucie własnej wartości przygląda się sobie jak w lustrze. Małe dzieci pierwszy uśmiech kierują do rodziców, dla nich stawiają pierwsze kroki, rysują laurki, zdobywają dobre oceny w szkole, wygrywają swoje pierwsze zawody. Muszą usłyszeć, że mają prawo do dumy ze swoich małych i dużych sukcesów.

Jak chwalić dziecko?

1. Pochwały powinny dotyczyć konkretnych zachowań, nie stosuj pochwał ogólnych
2. Nagradzaj dziecko za dobre zachowanie
3. Chwal każdy mały kroczek dziecka ku pożądanemu zachowaniu
4. Próbuj “wyłapać” dobre zachowanie u dziecka i chwal je
5. Pochwal dziecko, kiedy zaprzestało negatywnego zachowania

Żródło: Fundacja Dzieci Niczyje – obecnie Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę