Plaga wypalenia zawodowego

Wypalenie zawodowe może obrócić zdrowie i życie w popiół. - To coś znacznie więcej niż zwykłe zmęczenie - tłumaczy dr Adam Aduszkiewicz, coach, filozof, terapeuta z Ośrodka Rozwoju Osobistego Lwowska 5 w Warszawie. - Człowiek zmęczony wyśpi się, pojedzie na urlop i wróci wypoczęty do pracy.  Człowiek wypalony – nie.  Świadomość tego, co go czeka danego dnia, sprawia, że nie może wypocząć. W takiej sytuacji każde wyjście rano do pracy jest kolosalnym wysiłkiem, znacznie większym, nieporównywalnym niż wtedy, gdy ktoś jest po prostu zmęczony.

„W klatce piersiowej i w gardle czuł węzeł, który nie pozwalał mu zaczerpnąć więcej powietrza. Ze wstrętem i jednocześnie strachem myślał o kolejnym dniu. Bał się, że nie da rady. Pchał pod górę codzienny głaz zadań i obowiązków jak Syzyf. Im bardziej starał się go przesunąć kamień choć o milimetr do przodu, tym bardziej go przygniatał. Tego dnia zwlókł się z łóżka, mobilizując resztki sił. Dotarł do biura z myślą, że musi się wziąć w garść, bo inaczej wszystko się rozsypie. Wszystko – czyli najpierw on sam, a potem szereg niepozałatwianych spraw runie jak domino.”  Tak może czuć się osoba wypalona zawodowo.

- To jest taki moment, kiedy człowiek czuje, jakby wszystko w nim spłonęło. Jest pusty, nie ma energii, nie ma siły. Nic nie może, a przynajmniej tak sądzi – wyjaśnia dr Aduszkiewicz, który specjalizuje się m. in. w terapii wypalenia zawodowego.Z Ogólnopolskiego Badania Satysfakcji Pracy 2016 wynika, że co czwarty Polak cierpi z powodu wypalenia. Z kolei raport TNS Polska podaje, że 40% pracowników warszawskiego „Mordoru” przyznaje, że ma objawy tego syndromu. 15% czuje stres w drodze do pracy. To niepokojące, bo w biurowcach „Mordoru” pracują głównie młodzi ludzie.

W Japonii umiera z powodu przeciążenia pracą po kilkanaście godzin na dobę 10 000 osób rocznie. To zjawisko karõshi, czyli nagłej śmierci, zupełnie tak, jakby akumulatory życiowe danej osoby wyczerpały się do cna. A w Unii Europejskiej przyczyną 50-60% dni nieobecności w pracy jest własnie stres.

Wejrzyj w przyczyny

Aby uwolnić się od wypalenia, trzeba przepracować z terapeutą jego przyczyny. Mogą być różne w zależności od konkretnej osoby. Zazwyczaj to jedna z mrocznych stron obsesyjnego dążenia do sukcesu, bezpośredni efekt zaburzenia równowagi między pracą a życiem prywatnym.

Wg Tony’ego Schwarza, autora książek i eksperta od zarządzania energią, człowiek funkcjonuje w oparciu o 4 podstawowe źródła energii:

  •  ciało
  • dusza
  • emocje
  • umysł

Jeśli zaniedba choć jedno z nich, prędzej czy później jego równowaga, a w rezultacie dobre samopoczucie, zostaną naruszone. Osoby, które stawiają sukces zawodowy czy finansowy ponad inne aspekty życia, muszą więc liczyć się z możliwością wypalenia.