Życie traktuje nas tak, jak my sami traktujemy siebie. Często inwestujemy wiele czasu i uwagi w relacje z innymi, staramy się być jak najlepszymi osobami dla naszych bliskich, a zapominamy o pielęgnowaniu relacji z samym sobą. Poznaj praktyczne porady, jak być dobrym dla samego siebie, zacząć traktować siebie jak najcenniejszą osobę na świecie i jak pokazać życiu, że zasługujesz na wszystko co najlepsze.

Pierwszy krok: Daj uwagę sobie

Uwaga, rozumiana jako widzenie siebie naprawdę: swoich potrzeb, uczuć, pragnień, to ogromne bogactwo, najbardziej cenny skarb, który możemy dawać – sobie i innym.  Wie o tym każda matka małego dziecka, które całym swoim zachowaniem domaga się bycia widzianym: zadaje pytania, zaprasza do wspólnej zabawy, przychodzi się przytulać. Brak uwagi rodzica boli. Czujemy się wtedy nieważne, bez znaczenia, niegodne tego, aby się nami zajmować. Identycznie działa to kiedy jesteśmy dorośli. To, czemu dajemy uwagę nabiera znaczenia, ważności. Tak jest na przykład kiedy się zakochujemy. Poświęcamy partnerowi coraz więcej czasu, zaangażowania, i nabiera on dla nas znaczenia, staje się cenny. Energia podąża za uwagą. Gdy nie dajemy sobie uwagi, na przykład nie poświęcamy czasu, aby usłyszeć swoje prawdziwe uczucia albo poznać swoje potrzeby, okazujemy sobie w ten sposób, że jesteśmy dla siebie mało ważni. Efekt? Inni ludzie traktują nas tak samo jak my traktujemy siebie. Kiedy całą postawą wyrażamy: to co ja czuję nie ma znaczenia, moje potrzeby się nie liczą, to samo dostajemy od świata, od życia i od innych.

Jak to zmienić? Jak zacząć okazywać sobie, że jesteś dla siebie ważna, ważny i zaprosić do swojego życia obfitość i wszystko co najlepsze? Po pierwsze świadomie zauważ ile procent swojej uwagi poświęcasz innym ludziom, ich potrzebom, oczekiwaniom a ile samemu sobie. Jeśli więcej poświęcasz innym, zmień proporcje. Energia podąża za uwagą. Im więcej dasz jej sobie, tym bardziej będziesz miał, miała szansę rozkwitnąć, zatroszczyć się o siebie. Im bardziej twoja uwaga jest skupiona na potrzebach i oczekiwaniach innych, tym mniej energii zasila twoją wewnętrzną wizję czego chcesz w życiu. Może przypominasz sobie takie sytuacje, kiedy intensywnie zastanawiałaś się nad tym czego chce twój partner i jak się zachowa, a tylko w niewielkim stopniu zadbałaś o to, aby odpowiedzieć na pytanie czego ty dla siebie pragniesz. W rezultacie rosły twoje rozterki, bo nie dałaś uwagi najważniejszej rzeczy: swoim potrzebom i pragnieniom. Bez wewnętrznego kompasu tego, czego w życiu chcesz, trudno jest podejmować dobre dla  siebie decyzje i zadbać o własne szczęście oraz budować relacje, które będą dla ciebie naprawdę sycące.

Praktyka rozwojowa

W ciągu najbliższego tygodnia spróbuj skierować większą uwagę na siebie. Świadomie staraj się zauważać swoje uczucia, pobądź z nimi, nazwij je, zapytaj siebie co mówią one o twoich potrzebach. Możesz na przykład umówić się na randkę z samą sobą - miły masaż, kąpiel, wieczór z winem i kartką papieru, na której zanotujesz najważniejsze dla ciebie momenty tego roku, największe marzenia... Sprawdź czego potrzebujesz i daj to sobie. Z miłością i wdzięcznością, że jesteś.