W tych miastach najlepiej żyje się weganom. Na liście jest także jedno z Polski

Miłośnicy wegańskiej diety i stylu życia słyną z polecania sobie nawzajem miejsc z ulubioną kuchnią. Okazuje się, że wśród rekomendacji miast jest także miejsce w Polsce. Dowiedzcie się, które miasto wyróżniono i przeczytajcie o najlepszych miastach dla wegan z całego świata!

Ameryka Północna:

San Fransisco, USA 

San Francisco, dawna stolica ruchu hipisowskiego, to miejsce gdzie weganizm to nie tylko dieta ale i cały styl życia. Restauracje, kafejki wegańskie to stały element tego miasta, Bywalcy polecają restaurację o nazwie Lazy Bear, która otrzymała swego czasu dwie gwiazdki Michelina, a jej menu ma wersję wegańską. 

Nowy Jork, USA 

Ponad 50 wegańskich restauracji, amerykańska organizacja broniąca praw zwierząt PETA doceniła Nowy Jork jako miejsce przyjazne ludziom nie jedzącym mięsa. W zwyczajnych knajpach z reguły także można znaleźć wegańskie menu. 

Vancouver, Kanada

Wegańskie śniadanie, lunch, piekarnie, foodtruck’i… mówisz i masz! To jedno z miast gdzie odbywa się wiele protestów na rzecz praw zwierząt, znajduje się niedaleko rezerwatów więc trudno się dziwić, że jest samo w sobie bardzo wegańskie.

Toronto, Kanada

To tutaj odbywa się Vegan Food and Drink Festival. Nawet najbardziej wybredni znajdą tu coś dla siebie spośród tuzinów miejsc oferujących wegańską kuchnię.

 

Azja i Australia

Ćennaj, Indie

Około 50% populacji Indii to wegetarianie, trudno zatem nie umieścić miasta z tej części świata na liście. Co więcej, południe znacznie mniej polega na nabiale w swojej kuchni, więc choć tak zwana “wegańska scena” dopiero tam raczkuje, nietrudno jest znaleźć potrawy przyrządzone bez krzywdy zwierząt. 

Melbourne, Australia

Miasto dobrze znane ze swoich wegańskich lokali. Nawet pobieżne zebranie danych z sieci pokazuje jak wiele jest tam propozycji, szczególnie w hipsterkim rejonie Fitzroy.

Taipei, Tajwan

Buddhism is the main religion in Taiwan, and this helps bolster the vegan culture in Taipei. This city is a definite must for any vegan looking for an Eastern-Asian adventure. Also, Taiwanese cuisine is very vegan-friendly, so you can immerse yourself in local food culture while sticking to your principles.

Chiang Mai, Tajlandia

Chaing Mai to idealne miejsce nie tylko dlatego, że całą kuchnia tajska jest łatwa do przyrządzania w wegańskiej wersji, ale także ponieważ w samym mieście jest bardzo dużo wegańskich lokali. Jeśli w menu nie widzicie odpowiednich możliwości – poproście o zamianę mięsa na tofu, które jest świetnym źródłem białka dla wszystkich odrzucających produkty odzwierzęce.

 

Europa: 

Berlin, Niemcy

Nazywany bywa “wegańską stolicą Zachodu” i jak przekonują autorzy z VeggieBuzz.com jest w tym sporo prawdy. Ponad 50 czysto wegańskich restauracji, około 80 tysięcy wegan mieszkających tu na stałe, a oprócz tego wegańskie wycieczki po mieście, a nawet wegański festiwal w lato. 

Edynburg, Szkocja 

Stolica Szkocji chwali się ponad czterdziestoma wegańskimi restauracjami, a co najciekawsze, niektóre mają nawet wegańską wersję słynnego szkockiego przysmaku – haggis. Oprócz tego miasto jest bardzo bogate pod względem kulturowym i oprócz kuchni lokalnej możecie spróbować tam wegańskich smaków z całego świata.

Warszawa, Polska

Znana na całym świecie jako przyjazne weganom miasto, w kraju który wielu zna właśnie z kuchni mięsnej – w USA na przykład Polska kojarzy się głównie z pierogami (także z mięsem) oraz oczywiście kiełbasą. Stolica Polski ma około 30 wegańskich restauracji, a do tego na targach i targowiskach z łatwością można wyposażyć się w produkty do utrzymania takiej diety w domowych warunkach. 

Brighton, Wielka Brytania

Brighton to zaledwie godzina drogi z Londynu, a znaleźć tu można praktycznie wszystko w wegańskiej wersji – od pizzy przez curry aż po desery!

Londyn, Wielka Brytania

Na końcu, ale wcale nie najgorszy. Wegańskich knajp tu nie brakuje, a i w restauracjach “zwyczajnych” bardzo często można poprosić o wegańskie menu.