Najlepsze diety na 2021 rok

Jak co roku, redakcja U.S. News skonsultowała się z gronem ekspertów ds. żywienia, by ustalić jakie diety są najlepsze dla poprawy stanu zdrowia i zagubienia niechcianych kilogramów. W tym celu przeanalizowano aż 40 najpopularniejszych diet.

Współpracujący z U.S. News eksperci wyłonili zwycięskie diety w kilku kategoriach – ustalili między innymi najlepsze plany żywieniowe dla cukrzyków, osób z problemami sercowo-naczyniowymi, a także tych, którzy chcą stracić kilka kilogramów.

Dieta śródziemnomorska zostawiła konkurencję w tyle

W ogólnym podsumowaniu zwyciężyła dieta śródziemnomorska, którą dietetycy wskazali również jako najlepszy sposób odżywiania dla wegan, a także osób, które nie przepadają za skomplikowanymi planami żywieniowymi.

 

 

Dieta śródziemnomorska opiera się na stylu życia społeczności takich krajów jak Grecja, Hiszpania, Francja i Włochy i od kilku lat konsekwentnie zdobywa podium w rankingu najlepszych sposobów odżywiania. Jej główną zaletą jest mała ilość sztywnych zasad – zapomnij o liczeniu kalorii i skup się na tym, ile warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów i strączków jesteś w stanie zjeść w ciągu dnia. Wśród popularnych w tej diecie produktów znajdują się również chude białka (np.ryby), zdrowe tłuszcze (oliwa z oliwek, orzechy), a także… wytrawne wino. 

Ważne jednak, że dieta śródziemnomorska nie powstała z myślą o osobach, które chcą spektakularnej utraty wagi – jest to jadłospis, który przede wszystkim ma zapewniać dobre zdrowie i przedłużyć nasze życie.

Srebrny medal zgarnęła dieta Dash

Drugie miejsce na podium zajęła dieta Dash, którą eksperci wskazali również jako najlepszą dietę dla zdrowia – głównie serca. Powstała ona na początku lat 90. zeszłego stulecia na fali odkrycia, iż prawie połowa dorosłych mieszkańców Stanów Zjednoczonych boryka się z problemem nadciśnienia, ale prawie nikt nie pracuje nad tym, by je obniżyć.

 

 

Z myślą o tych osobach naukowcy stworzyli program żywieniowy, który opiera się na maksymalnie możliwym wyeliminowaniu z diety soli i wysokotłuszczowych produktów, a także alkoholu i czerwonego mięsa. Dieta Dash nie tylko poprawi stan zdrowia, ale też sprzyja zdrowej utracie nadprogramowych kilogramów, minimalizując przy tym ryzyko efektu jo-jo.

Trzecie miejsce zajął fleksitarianizm

Brązowy medal wśród najlepszych diet na 2021 rok zgarnął fleksitarianizmu, czyli – w uproszczeniu – dieta roślinna z planowanymi “odskoczniami” w postaci mięsa lub nabiału.

 

 

Ten sposób żywienia jest bardzo elastyczny i pozwala na stopniowe ograniczenia produktów odzwierzęcych w swoim własnym tempie. Nie polega on jednak na przestawienie się z mięsa i nabiału na gotowe roślinne zamienniki, lecz na zastąpieniu go bogatymi w niezbędne składniki odżywcze warzywami i pełnoziarnistymi produktami.

Fleksitarianizm staje się coraz popularniejszym sposobem żywienia nie tylko dlatego, że poprawia zdrowie i gwarantuje zrzucenie kilku centymetrów z obwodów – obok diety wegańskiej i wegetariańskiej jest on jednym z najlepszych sposobów, by ograniczyć swój własny wpływ na środowisko, jako że przemysł mięsny i nabiałowy są jednymi z największych trucicieli naszej planety.